A máriatövis tea májvédő, epehajtó hatással rendelkezik. Segítséget nyújthat akut vagy krónikus májgyulladás és egyéb májbetegségek kiegészítő kezelésében, továbbá az alkohol, gyógyszerek vagy toxikus anyagok okozta májkárosodás kiegészítő kezelésében. A máriatövis tea fogyasztása enyhítheti az emésztési panaszokat is.
A máriatövis gyógynövény tea enyhe, gyógynövényes ízzel bír, összetevőit tekintve pedig rendkívül gazdag antioxidánsokban. Legfontosabb hatóanyagai a szilimarin nevű vegyületek, melyek erős antioxidáns vegyületek.
A szilimarin vegyületek növelik az epe oldhatóságát, elősegítve annak keringését. Serkentő hatással lehetnek az epetermelésre, csökkentve az epekő kialakulásának esélyét. Különösen jó hatással vannak a máj méregtelenítési folyamataira.
Áztassunk egy teáskanál szárított máriatövismagot forró vízben kb. 10 percig, majd szűrjük le. Teafilter használata esetén azonos áztatási idővel számoljunk. Egyes források szerint kerülendő a máriatövismag közvetlen forrázása, mely helyett inkább ajánlatos a szárított magokat főzni - 5 perc főzést követőten 5 perig hagyjuk állni, majd szűrjük le.
Nem csupán magában fogyaszthatjuk a máriatövis teát: kombinálhatjuk más gyógynövényekkel, sőt, kávéval is! Érdemes kipróbálni ezeket az egyszerű és különleges, „ínyenc” teakülönlegességeket. Lássuk, hogyan tehetjük színesebbé teafogyasztásra szánt kellemes perceinket!
Hozzávalók: 250 ml ízesítetlen zabtej, 1 teáskanál máriatövis por, 3 db őrölt kardamommag, méz vagy agavé szirup (ízlés szerinti mennyiségben), egy csipet őrölt fahéj
Elkészítés: A fűszeres máriatövis tea készítése az előkészítést követően csupán néhány percet vesz igénybe. A zabtejet öntsük egy lábasba, adjuk hozzá a máriatövist és a kardamomot. Forraljuk fel, majd hagyjuk állni 5 percig. Ezt követően szűrjük le és öntsük egy tálba, s díszítsük egy csipetnyi fahéjjal. A tea fogyasztásra kész!
A máriatövis teát ízlés szerint kombinálhatjuk más gyógynövényekkel. Érdemes kikíséréletezni a számunkra legkedvesebb teakeverék-aromát, melyhez adunk egy variációt inspirációs céllal: a szárított máriatövis mag mellé használjunk fel kamillát, mentát és citromfüvet! Jó kombinációk továbbá a máriatövismag mellé a galagonya, a gyömbér vagy az intenzív ízű a kurkuma.
Azok számára is ajánljuk a saját készítésű teakeverék elkészítését, akik alapvetően nem kedvelik a máriatövis ízét, ugyanakkor szeretnék élvezni jótékony hatásait.
A máriatövis tea fogyasztása várandós és szoptató édesanyáknak, valamint gyermekeknek nem ajánlott. A teát érdemes mérsékelten fogyasztani, kerülni túlzó használatát, ellenkező esetben ugyanis gyomor-bélrendszeri problémák, hasmenés vagy allergiás reakciók jelentkezhetnek mellékhatásként.
Nem ajánlott a máriatövis tea fogyasztása továbbá allergiagyógyszerek, magas koleszterin kezelésére szolgáló gyógyszerek, szorongásoldók, vérhígítók, egyes rákgyógyszerek fogyasztása mellett.
Értékes szilimarin hatóanyaggal a máj és az epe egészségének megőrzéséért.
A máriatövist régóta használják a népi gyógyászatban, a máj egészségének támogatására. A máj az egyik legfontosabb szervünk, rengeteg feladatot lát el. Jó működése az egész testre kihat és persze gyengesége is csak éppen ellenkező módon. A máriatövis gyógynövény segíti a máj megfelelő működését. Védi májunkat, illetve segíti a regenerálódását a rengeteg káros megterhelés után.